Recykling telefonów komórkowych

Wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych na świecie, rośnie ilość użytkowników tego rodzaju urządzeń w Polsce. Popularne komórki przebyły długą drogę od bycia nowinką technologiczną, sprzętu zarezerwowanego jedynie dla najzamożniejszych stając się jednym z urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie życia w obecnych czasach.

Sama popularność telefonów to nie wszystko co ewoluowało, zmienił się także sposób w jaki z nich korzystamy. Nie są to już urządzenia służące wyłącznie do dzwonienia lub wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Coraz częściej telefony spełniają rolę osobistych asystentów, centrów multimedialnych oraz agregatów sieci społecznościowych. Oglądanie oraz nagrywanie filmów, odtwarzanie muzyki, wysyłanie poczty elektronicznej to tylko ułamek możliwości nowoczesnego telefonu. Branża GSM to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż na świecie.

Analizując dane dotyczące ilości telefonów komórkowych na świecie, biorąc poprawkę na to, że wiele z wykorzystanych danych pochodzi sprzed kilku lat można bezpiecznie założyć, że na świecie znajduje się ponad 6 miliardów telefonów komórkowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce wraz końcem marca 2012 roku istniało ponad 51 milionów aktywnych kart sim. Biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie populacja świata oceniana jest na ponad 7 miliardów a Polski na 38,5 miliona (dane GUS na 31 marca 2011 roku), są to naprawdę astronomiczne wartości.

Niezwykła popularność telefonów komórkowych oraz dynamiczny rozwój rynku GSM rodzi pytania o to, co faktycznie dzieje się z zużytym sprzętem GSM. Innymi słowy - co się dzieje ze starymi telefonami komórkowymi?

Zanim przejdziemy dalej, trzeba zdać sobie sprawę, że do czasu życia telefonu komórkowego nie zaliczamy wyłącznie okresu w którym jest on przez nas użytkowany.

Życie telefonu komórkowego, składa się z 5 etapów (patrząc z perspektywy ochrony środowiska).

Kolejne etapy w życiu telefonów to

  1. wydobycie oraz obróbka surowców

  2. produkcja

  3. transport

  4. użytkowanie

  5. utylizacja

Recykling telefonów komórkowych umożliwia przedłużenie czasu życia telefonu komórkowego, dzięki doprowadzeniu używanego telefony do stanu niemal fabrycznego (proces ten nosi nazwę odnawiania ang. refurbishing). Telefony, które nie są już dłużej potrzebne swoim właścicielom zostają wyczyszczone, pozbawione większości śladów użytkowania a ich pamięć wewnętrzna zostaje całkowicie sformatowana, na końcu do telefonów dodawane są nowe akcesoria i najczęściej foliowe opakowanie.

O ile taki telefon może nie wydawać się atrakcyjny dla mieszkańców krajów rozwiniętych, o tyle w przypadku krajów rozwijających się będzie on dobrym środkiem komunikacyjnym, który posiada wszystkie niezbędne elementy.

W Polsce użytkownicy telefonów mają cztery możliwości radzenia sobie ze starymi telefonami komórkowymi.

  1. Telefony komórkowe odkładane są „na czarną godzinę”, Polacy lubią mieć odłożony w szufladzie swój stary sprawdzony model. Problem polega na tym, że w większości przypadków nie pojawi się okazja do ponownego wykorzystania starego telefonu. Mimo szczerych chęci stanie są on zapomnianym przedmiotem leżącym na dnie szuflady.

  2. Sprzedaż telefonu w komisie – rozwiązane nie najgorsze aczkolwiek w przypadku starszych telefonów lub posiadających bardzo widoczne ślady użytkowania może być ciężko sprzedać taki telefon za rozsądną cenę. Komisy również starają się skupować telefony wraz z kompletem akcesoriów ponieważ, muszą być w stanie odsprzedać je dalej z zyskiem.

  3. Sprzedaż na aukcjach internetowych – w Polsce istnieje przekonanie, że wszystko co nie jest już dłużej potrzebne można sprzedać na aukcji internetowej. Sporo w tym prawdy, stare telefony mogą z powodzeniem być sprzedawane przez internet. Jednakże, podobnie jak w przypadku komisu, duże znaczenie ma tutaj wiek telefonu, stan wizualny oraz dołączone akcesoria.

  4. Telefon można oddać lub sprzedać w jednym z wyspecjalizowanych serwisów, które skupują stare telefony komórkowe w celu ich późniejszego recyklingu. Właśnie odwiedzasz tego typu serwis. Tutaj nie ma dla nas znaczenia jak stary i zniszczony jest twój telefon. Chętnie przyjmiemy cokolwiek do nas wyślesz.

Dzięki recyklingowi, jesteśmy w stanie zmniejszyć wpływ jaki telefony komórkowe wywierają na środowisko naturalne, fakt wyeliminowaniu konieczności wydobycia oraz obróbki nowych surowców. Takie działania są w stanie ograniczyć wpływ telefonów na środowisko naturalne o blisko 40%.

telefony komórkowe zawierają mnóstwo substancji